shutterstock_308314877.jpg
Štítky:
  • Webové prezentace, e-shopy
fit270x270
Adam Jégl
16. 5. 2019

Agilní vývoj: Hodí se pro váš projekt?

„Jak bude probíhat vývoj?“ První otázka, na kterou si s klientem musíme odpovědět na začátku každého projektu. Nabízí se dvě možnosti – agilní vývoj a vodopád. Dnes se zaměříme na tu první, kterou v INSPIRE preferujeme.

Co je to AGILNÍ VÝVOJ?

Technickou specifikaci o rozsahu desítek stran u agilního vývoje nečekejte. Projekt se na začátku definuje jen prostřednictvím obecných požadavků (u e-shopu např. „košík“, „platební brána“, „automatizované emaily“ atd.), které se konkrétně řeší až v průběhu vývoje.

Agilní vývoj je založený na vzájemné spolupráci a klientovi nabízí obrovskou flexibilitu a volnost. Může totiž neustále měnit své požadavky i v průběhu.

Obecné požadavky se u agilního projektu rozdělí do logických celků, kterým se říká sprinty. Jsou to vývojové cykly, které můžou být například čtrnáctidenní. Každý sprint začíná schůzkou s klientem, během které důkladně projdeme naplánované úkoly a společně se pobavíme o jejich kompletní funkčnosti. Výsledkem takové schůzky je jasné zadání, ve kterém jsou přesně stanovené cíle pro vývojový tým. Na konci sprintu se s klientem potkáme znovu, abychom jej zrekapitulovali. Dokonce i v tuto chvíli klient ještě může dělat korekce.

Více o obecných hodnotách agilního vývoje si přečtěte v MANIFESTU AGILNÍHO VÝVOJE.

shutterstock_308314877
shutterstock_308314877

Hodí se pro váš projekt?

Přestože agilní vývoj má spoustu výhod, pro některé typy klientů a projektů se nehodí. Obecně je lepší využívat jej u větších projektů, u kterých je často velmi těžké dohlédnout na konec. V takovém případě je ideální možnost dělat změny během vývoje. U agilního vývoje navíc klienti mají lepší přehled o nákladech, protože jsou součástí vývoje, během kterého zadávají a odsouhlasují zadání. Fakturace pak probíhá po jednotlivých sprintech.

Co čekat, když se pro něj rozhodnete

Pokud se dohodneme na agilním vývoji, musíte si na začátku zvolit jednu klíčovou osobu (decision makera), která bude mít pravomoc rozhodovat o celém projektu a řídit náklady. Tento člověk je pak neustále zapojený do vývoje a konzultuje s námi jednotlivé situace. U agilního vývoje se musíte umět rychle rozhodovat, aby se vývoj nezastavil třeba kvůli problémům s interními procesy. Typ vývoje si proto vybírejte i podle toho, jakou máte na projekt kapacitu.  Kdo se mu u vás ve firmě bude věnovat? Bude na to mít opravdu dost času?

 

 

Agilní vývoj - tabulka
Agilní vývoj - tabulka